Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psychologické poradenství

Psychologické poradenství se řadí mezi aplikované psychologické disciplíny. Klade si za cíl především pomoc a podporu. Podněcuje růst, rozvoj, zralost a lepší uplatnění klienta, aby se dokázal efektivněji orientovat ve světě a lépe vyrovnávat s běžnými životními problémy.

Charakteristika poradenství je založena na vztahu mezi klientem a psychologem. Klienti mnohdy mívají jiná (většinou nereálná) očekávání – že za ně někdo odhalí a vyřeší problémy. Klient se má od počátku podílet za pomoci poradenského psychologa na analýze svých problémů, snažit se lépe poznat sám sebe, pochopit vlastní motivaci a kauzalitu svého chování, hledat nový způsob fungování ve světě. Poradce má být jen jakýsi katalyzátor, který umožňuje a ulehčuje tento proces. Poradenský psycholog se zaměřuje na poskytování konzultací např. v oblasti školního, výchovného, profesionálního, předmanželského a manželského poradenství.

Rozdílný přístup ve srovnání s klinickou psychologií či psychoterapií spočívá právě v konzultační povaze práce s klienty, ačkoli např. využívání psychodiagnostických metod rovněž není vyloučeno.